THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Zaparkovat, vytahat krabice s vinylama od Day After a vzhůru dolů. Pár schodů, a již sleduji, jak se Palác Akropolis uspokojivě plní. Krátce před sedmou nastupují japonští trýznitelé BORIS. Scéně dominuje obrovský gong za bicí soupravou a čtyři projektory, otočené do lidí. Před koncertem Akropolí duní podivné hluboké zvuky, které znějí, jakoby ve velkém starém vykotlaném dubu začaly vibrovat kořeny.
Jakmile ďábelský Atsuo odpálí první tempa setu, spustí se mlhostroje, které vydatně podkouří scénu. Obecně je atmosféra díky projekcím a barevnému ladění jednotlivých skladeb značně psychedelická, pokud si před koncertem někdo rozšířil vědomí nějakou laskominou, musel z toho mít neuvěřitelnej audiovizuální zážitek. Světelné mžitky uprostřed hrubozrnného labyrintu z betonových kvádrů toho nejdrsnějšího zkreslení, co kytary unesou. V tomhle jsou BORIS nepřekonatelní.
BORIS mohou vybírat, vzhledem k pětadvaceti vydaným albům, ze široké škály poloh. Někdy je to stonerový náhul, někdy je to noise, někdy spíše ambient. Dnešní set se opírá o poslední desku „Dear“ a je to od každého trochu. Od hlukových stěn se dostáváme k jemnějším skladbám, jako je „Memento Mori“, ve kterých na řadu přicházejí i magické syntezátory, případně akordeon. V závěru epická „-Dystopia -Vanishing Point-„ disponuje něčím, co BORIS využívají jen vzácně a s trochou představivosti to jde pojmenovat kytarové sólo. Po téměř hodině a půl je tu konec.
Jestliže BORIS představují hudební chaos rozfoukaný uragánem, tak AMENRA jsou absolutní řád v extrémní hudební poloze. Téměř nelidský mechanický stroj začarovaný v riffech. Stojím na balkóně a pozoruji zhypnotizovaný dav pode mnou. Všichni ve stejném tempu přikyvují. Oči přišpendlené na podiu. Najednou jakoby vzniknul nový vesmír. Svět ztratil barvy. Sežrala je bestie zvaná AMENRA. Tohle už není hudba. Je to náboženství. Šamanistický obřad, který má tendenci vtáhnout vás do všeobjímající nirvány. Metafyzický zážitek. Obřad má svoje pravidla. Je to strojová metalová liturgie, kdy už víte, kdy a co přijde. Kdo AMENRA již absolvoval je připraven.
Colin van Eeckhout zády k lidem, na koberci s logem kapely rozráží fiktivní vlny. Vypadá jako delfín proplouvající apokalypsou. Proti němu jsou u země ostré bílé světlomety, které kapela využívá celkem úsporně. Pracují s intenzitou hudby. Účinek je drtivý. Při skladbách jako je „Aorte. Nous Sommes Du Même Sang“ nebo stálici „Am Kreuz“ vidím scény, jak jak máničky dole nelítostně bičují své okolí karabáčem z vlasů. Jakoby všichni byli v hypnotickém transu. Přemýšlím, jak to dělaj. Není snad v té projekci nějaký podprahový signál? Famózní zavírák „Silver Needle. Golden Nail“ finišuje ve chvíli, kdy stroboskopy jedou naplno. Náhled ticho a tma. Fans tleskají zbytečně. Když se rozsvítí mám pocit, že jsem najedou na úplně jiném místě. Kouzlený černobílý svět zmizel a je tu ten barevný, ale přitom velmi fádní a pustý.
Z Akropole odcházím jako jeden z posledních. Stěhujeme opět distro do auta. Nahlížím do sálu, kde se hrálo. Bedňáci uklízí zbytky na vyklizeném scéně. Z té energie, která tam byla při AMENRA, není už ani zbyteček. Důležitý je, že ve mně ten koncert stále rezonuje a vím, že téhle vlny se jen tak nezbavím.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.